Pátého července na festivalu Smetanova Litomyšl zazní v historicky první repríze oratorium Nádech věčnosti skladatele a dirigenta Jana Zástěry. Ten jej složil u příležitosti loňského 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily, první české panovnici a světici. Stejně jako loňskou premiéru ve Vladislavském sále, i uvedení v Litomyšli bude dirigovat sám skladatel, režírovat Jiří Heřman a v titulní roli se představí legendární Soňa Červená.

Scénický koncert se v Litomyšli uskuteční 5. července, tedy jako úplně poslední pořad festivalu. Konat se bude od 20:30 v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže. Vstupenky jsou k dostání na webových stránkách smetanovalitomysl.cz.

Oratorium je výjimečné nejen svým významem a symbolikou, ale také obsazením a částečným scénickým provedením v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Kühnův smíšený sbor pod vedením autora Jana Zástěry. Mimořádné je pak obsazení titulní role sv. Ludmily, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doplní ji špičkoví čeští sólisté Lucie Hájková (Drahomíra), Petr Nekoranec (Václav), Jiří Brückler (Boleslav) a Lukáš Bařák (Jarmil).

Skladatel a dirigent Jan Zástěra, mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky složil nové oratorium speciálně pro loňské připomínky Ludmilina výročí. Rozsáhlou hudební skladbu, která se setkala s nadšenými ohlasy, vystavěl na významu Ludmilina odkazu pro současnost. Nakonec není oratorium jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ říká autor oratoria Jan Zástěra.

„Těší mě, že po loňské premiéře ve Vladislavském sále se i v Litomyšli přes nesmírnou plochu času rozsvítí oblouk mezi statečným životem kněžny a naší dobou. Slavní předkové nám ukazují cestu a jejich odkaz nás povzbuzuje. Je to příležitost, jak oslovit dnešní českou společnost právě s odkazem na tu věky trvající kontinuitu tématu národa a definování jeho moderní identity,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který je jedním z iniciátorů vzniku oratoria a podporuje i uvedení na Smetanově Litomyšli.