Národní divadlo ve Státní opeře 9. září znovuuvedlo Pucciniho Toscu s legendární výpravou Josefa Svobody z období Velké opery 5. května (dnes Státní opery). Premiéra této Toscy se uskutečnila 4. 5. 1947, šest dní před 27. narozeninami Josefa Svobody. Jeho výpravu, která patří k nejvýznamnějším scénografickým činům českého poválečného divadla, obnovil v červnu 1999 žák prof. Josefa Svobody a tehdejší ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák.
Původní scénografii Svoboda navrhl v časové tísni přes noc, přesto dodnes patří k nejlepším a rovněž nejkopírovanějším scénám. Věrná kopie výpravy, vytvořená ovšem již moderními technologiemi, přispěla k mimořádné popularitě inscenace. V letošním roce uběhlo sto let výročí od narození slavného českého scénografa, což se Národní divadlo rozhodlo oslavit právě touto památnou inscenací. Původně byla premiéra plánovaná již na duben, nicméně kvůli pandemii koronaviru musela být odložena.
Na znovuuvedení inscenace se významnou měrou finančně podílí i nadační fond Bohemian Heritage Fund, který sdružuje mecenáše kultury a podporuje mimořádné umělecké projekty. „Osobnost Josefa Svobody navíc rámuje existenci našeho fondu – prvním projektem BHF byla společná výstava Roberta Wilsona a Josefa Svobody v pražském Museu Kampa, která pomohla definovat naše další směřování,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. „Tento projekt přesně naplňuje, jak může a mělo by fungovat podporování kultury ze soukromých zdrojů. Mám velkou radost z toho, že můžeme divákům zprostředkovat mimořádný umělecký zážitek, na který mohou být Češi právem hrdí,“ dodává.
Kromě BHF inscenaci podpořil také Mecenášský klub Národního divadla.
Ikonická inscenace bude vůbec první premiérou v opravené Státní opeře, v hlavní roli se v režii Martina Otavy představí vynikají Petra Alvarez Šimková v alternaci se Světlanou Aksenovou a Anda-Louise Bogzou.
Kontakt pro média:
Šimon Slavík
manažer marketingu BHF
734 335 438, slavik@bohemianheritage.cz
Tomáš Staněk
tiskový mluvčí ND
605 207 249, t.stanek@narodni-divadlo.cz
Bohemian Heritage Fund
Bohemian Heritage Fund (BHF) je původní český soukromý mecenášský fond s cílem podporovat projekty tzv. vysoké kultury, které nejvyšší možnou měrou prezentují kulturní i národní dědictví a pomáhají posilovat a rozvíjet českou národní identitu, doma i v zahraničí. Vznikl v roce 2009 z popudu tří advokátů – Pavla Smutného, Jaromíra Císaře a Petra Michala, a je postaven na dvou základních premisách:
- podpora projektů, které obstojí v mezinárodním srovnání a bez pomoci fondu by vůbec nevznikly
- stoprocentní využití finančních prostředků mecenášů pouze na podporu uměleckých projektů
Takto fond úspěšně funguje a pracuje dodnes. Za dobu svého působení vytvořil stabilní platformu desítek milovníků české kultury a skutečných mecenášů, z řad soukromých i korporátních. Částkou přesahující 35 milionů korun pak podpořil desítky projektů. Z podporovatelů fondu se navíc stala rodina mecenášů, kteří kromě společných cílů často sdílí nevšední umělecké zážitky z Česka i zahraničí.
Mecenášský klub Národního divadla
Mecenášský klub Národního divadla navazuje na tradici mecenášství, které bylo po dlouhá staletí fungujícím principem české společnosti, a které stálo u samotného vzniku Národního divadla – jedinečné umělecké instituce a jednoho ze symbolů národní identity.
Členství v Mecenášském klubu ND umožňuje vyjádřit sympatie Národnímu divadlu. Mecenáši mohou finančně přispět k realizaci konkrétní inscenace či jiného uměleckého nebo restaurátorského projektu.
Láska ke kultuře, úcta k historii, a především touha pomáhat – to vše spojuje naše mecenáše. Mecenáši mají výjimečné postavení v organismu Národního divadla. Stanou se součástí unikátního společenství a proniknou do hloubky divadelního umění.