V pondělí 14. října došlo k historickému okamžiku – poprvé se rozezněly nové svatovítské varhany, na které se ve veřejné sbírce složil celý národ. Více než stovka největších dárců a další významní hosté si poslechli premiérový koncert nového nástroje. Stalo se tak ve španělském El Papiol v dílně Gerharda Grenzinga, kde se nástroj právě dokončuje.
Za zbrusu nové svatovítské varhany vůbec poprvé usedl varhaník Josef Kšica, regenschori katedrály sv. Víta. Vyzkoušel si tak „svůj“ nástroj, protože i v Praze bude tím, kdo na něj bude hrát nejčastěji. Zazněl průřez skladbami různých epoch, aby se plně ukázaly všechny možnosti nástroje. Došlo tak na Františka Xavera Brixiho, Jana Křtitele Vaňhala, Césara Francka, Dietricha Buxtehudeho či Petra Ebena. Zazněla i vlastní varhanní improvizace Josefa Kšici a nakonec i státní hymna, kterou přítomní zazpívali.
Slavnostnímu koncertu přihlížela stovka nejštědřejších dárců, členové Společenství svatovítských varhan, kam patří významné osobnosti tuzemského společenského života a další hosté. V nasvícené dílně mistra Grenzinga se sice pořádně rozezněla jen polovina varhan, protože větší rozsah by z prostorových důvodů dílny nebyl možný, ale ohlasy byly jen pozitivní.
„Jde o skutečně nádherný nástroj, na který je radost hrát. Byla to historická chvíle, kdy jsme jej poprvé viděli a slyšeli, nicméně už nyní se těším, až jej v Praze představíme skutečně v plné kráse,“ řekl varhaník Josef Kšica.
„Hluboce všem, kdo přispěli, děkuji za pomoc při realizaci tohoto projektu, který dávno a dalece přesáhl starobylé zdi naší katedrály. Dobudovaná katedrála s novými varhanami bude místem pro naše modlitby při společných setkáních a budou nás doprovázet naši národní světci jako i panovníci, kteří v tomto prostoru nalezli své místo a záleží jim na nás,“ uvedl kardinál Dominik Duka.
„Máme za sebou čtyři roky intenzivní práce. V létě příštího roku se dokončením našich varhan završí staletí výstavby katedrály. To, co jsme společně prožili ve Španělsku a vrzy prožijeme i v Praze, vejde do české historie,“ míní varhanář Gerhard Grenzing.
V Praze se nástroj rozezní díky tisícům lidí, kteří přispěli ve veřejné sbírce na tento nástroj. Podařilo se vybrat již téměř celou částku, tedy 80 milionů korun. „Prožíváme okamžik skutečně historický; podařilo se nám celkem snadno spojit množství lidí kolem jednoho svorného tématu. Ambice pro nové varhany katedrály překonaly náboženské, politické, ale i sociální a kulturní rozdíly. Jen těžko budeme v poslední době hledat podobný okamžik, kdy se lidé u nás spojili za jednu tak významnou a perspektivní věc,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který se na organizaci celé sbírky a rovněž koncertu ve Španělsku podílí.