Smetanova výtvarná Litomyšl letos nabídne mimo jiné pokračování úspěšné open-air výstavy či práce zavedených umělců a jejich stipendistů ze ZUŠ
Sedmnáctý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle nabídne celkem 16 výstavních projektů, které budou k vidění až do září. Mezi nejvýraznější počiny bude patřit open-air přehlídka předních českých umělkyň a umělců Plán B, která navazuje na úspěšný loňský koncept. Vrací se také výstava projektu MenART, která představuje díla zavedených autorů a jejich stipendistů z řad žáků základních uměleckých škol. Smetanovu výtvarnou Litomyšl společně organizují nadační fond Bohemian Heritage Fund a Městská galerie Litomyšl.
V loňském roce se vlivem dopadů pandemie zrodil Plán B, výstava objektů a instalací v plenéru města, která využila génia loci Litomyšle. Výstava zaznamenala výrazné ohlasy, a proto se vrací i letos. I tentokrát přivede do Litomyšle díla reagující na veřejný prostor a vzniklá z většiny právě na míru městu a výstavě. „Intervence do veřejného prostoru není jeho narušením, ale spíše hledáním společného tónu. Někdy je tak nenápadná, že se stává přirozenou součástí, jako by tu byla přítomná už odedávna,“ představuje výstavu její kurátorka a umělecká ředitelka nadačního fondu Bohemian Heritage Fund Lenka Lindaurová. Vystavujícími umělci Plánu B jsou letos Matěj Al-Ali, Erika Bornová, Milena Dopitová, Josef Duchan, Tomáš Hlavina, Kryštof Kaplan, Lenka Klodová, Eva Koťátková, Vladimír Kovařík, Pavel Mrkus, Richard Wiesner.
„Realizace v plenéru města, které si tolik zakládá na kvalitě veřejného prostoru a je prostoupeno uměním a uměleckým řemeslem jako právě Litomyšl, je snad logickým a šťastným řešením. Při loňské výstavě jsme si uvědomili, že sochy a objekty přinášejí kromě krásy, radosti i zábavy také zamyšlení a introspekci – to by měla snad být hlavní ambice soudobého umění,“ říká k Plánu B Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Výstava Plán B se koná po celé Litomyšli od 3. července do 30. srpna.
Druhým výrazným počinem a rovněž návratem je výstava Mentoři a jejich stipendisté vzdělávacího projektu MenART, která se ve svém prvním ročníku v roce 2019 stala do té doby nejnavštěvovanější výstavou Smetanovy výtvarné Litomyšle. Projekt, který spojuje známé umělce s talentovanými žáky základních uměleckých škol, tentokrát představí výsledky hned dvou ročníků. V nich byli mentory ilustrátorka Alžběta Skálová, sochař Michal Gabriel, malíř Tomáš Císařovský a multimediální umělec Richard Loskot. Ti vždy během roku pracovali se skupinou stipendistů, s nimiž společně tvořili.
„Naším cílem je hledat cestu dobré praxe, propojovat proces výuky natěsno s těmi, kteří přijali roli mentorů a zároveň jsou špičkovými respektovanými úspěšnými umělci. Jsme de facto ročním inkubátorem, který stipendistům umožňuje poodstoupit od běžné praxe ve škole, poznat motivované talentované kolegy z celé republiky a zažít je ve společné práci, která je nesoutěžní,“ popisuje projekt MenART jeho ředitelka Dana Syrová. Práce jak zavedených umělců, tak jejich talentovaných svěřenců budou k vidění v Zámeckém pivovaru od 3. do 20. července.
Kromě toho nabídne Smetanova výtvarná Litomyšl dalších 14 výstavních programů, a to jak v Litomyšli, tak v okolí. Mimo jiné výstavu prací Evy Kmentové a Olbrama Zoubka v Galerii Miroslava Kubíka, obrazy Milana Housera ve White Gallery v Osíku u Litomyšle, Texaské baroko 2020 Jiřího Příhody ve Studiu Křivka či intermediální instalaci Veroniky Šrek Bromové v Městské galerii Litomyšl. Kompletní program najdete na www.vytvarnalitomysl.cz.
Záštitu nad projektem Smetanova výtvarná Litomyšl 2021 převzal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu pan Roman Línek. Projekt Smetanova výtvarná Litomyšl finančně podpořili nadační fond Bohemian Heritage Fund, Městská galerie Litomyšl a Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj.